Parabeny w kosmetykach – zagrożenie dla naszego zdrowia?

Zdrowe kosmetykiParabeny zawarte w kosmetykach swego czasu stały się dość głośnym tematem. Uznano, że są one groźne dla ludzkiego zdrowia; presja mediów oraz klientów sprawiła, że wiele firm w branży kosmetycznej wycofało ze swojej oferty produkty zawierające ten właśnie składnik. Dość często można spotkać się w sklepach z produktami oznaczanymi jako "paraben free". Warto jednak dowiedzieć się, jakie są ich właściwości i czy faktycznie stanowią one tak poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia.

Parabeny są stosowane w produktach kosmetycznych w celu przedłużenia ich trwałości – posiadają one właściwości konserwujące. Ich pozytywną cechą jest fakt, że zapobiegają one nadkażeniu bakteryjnemu kosmetyku; często może dochodzić do niego w momencie, gdy nabieramy krem palcem prosto ze słoiczka. Warto wspomnieć o tym, że parabeny to jedne z najlepiej przebadanych i poznanych w warunkach laboratoryjnych konserwantów. Jeśli dany kosmetyk nie zawiera ich w swoim składzie, to wcale nie musi to oznaczać, że jest on całkowicie pozbawiony jakichkolwiek składników tego typu – zazwyczaj zastępuje się je po prostu innymi, znacznie mniej poznanymi i przebadanymi.

Swego czasu w internecie ukazała się publikacja naukowa udowadniająca rzekome rakotwórcze właściwości parabenów – substancje te zostały wykryte w komórkach rakowych pobranych z piersi chorej pacjentki. Podejrzewano wówczas, że zmiany nowotworowe wynikały ze stosowania antyperspirantu zawierającego właśnie parabeny. W rzeczywistości jednak badania te zawierały mnóstwo nieścisłości; na przykład nie sprawdzono tutaj dokładnie, czy pacjentka w ogóle używała takich kosmetyków. Inne, bardziej rzetelne i dokładniejsze badania wykazują, że parabeny wcale nie mają negatywnego wpływu na ludzki organizm. Nie istnieją zatem żadne potwierdzone dowody na to, że mogą one być dla nas w jakikolwiek sposób niebezpieczne.

Powiązane artykuły

Kosmetyki naturalne

Coraz więcej kobiet sięga po kosmetyki naturalne. Z pewnością jest to związane z ich niezwykłymi właściwościami - pielęgnują ciało, są zdrowe i bezpieczne dla naszego organizamu. Z roku na rok rośnie liczba fanów kosmetyków mineralnych i trend ten z pewnością wciąż będzie się utrzymywać.

Kosmetyki idealne dla alergików

Poprzez wyeliminowane ze składu kosmetyków mineralnych sztucznych składników zapachowych i barwiących są one zupełnie bezpieczne dla alergików. Rzesze osób borykająych się z  podrażnieniami skóry i alergiami sięga po kosmetyki mineralne.

Kosmetyki bez parabenów

Jak wiemy stosowane w tradycyjnych kosmetykach parabeny mają negatywny wpływ na nasz organizm - mogą powodować raka, zaburzać pracę układu odpornościowego, prowadzić do alergii i podrażnień skórnych. W związku z tym lepiej unikać tych składników.

Odkryj zalety kosmetyków mineralnych

Głównymi cechami przemawiającymi za stosowaniem kosmetyków mineralnych jest ich naturalny skład oraz pozytywne oddziaływanie na skórę, m.in. nie zatykają porów, są tolerowane przez alergików, nie zawierają wypełniaczy, mają właściwości pielęgnacyjne.

O autorce

Od kilku lat fascynuję się tematem naturalnych kosmetyków mineralnych. Rynek przesycony jest produktami, które pomimo zapewnień producenta niekoniecznie są zdrowe dla naszej skóry. W swoich artykułach przybliżam Wam zalety kosmetyków mineralnych i zachęcam do ich stosowania.

Pozdrawiam,

Natalia Stachura