7 Nieznanych korzyści płynących z liści bawełny

Te nieznane korzyści płynące z liści bawełny mogą otworzyć Ci oczy i na pewno będziesz chciał włączyć je do swojego stylu życia! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Czym jest bawełna?

Bawełna jest spokrewniona z rodziną Malvaceae, z rodzajem Gossypium. Występuje w krajach tropikalnych i subtropikalnych, a mianowicie w Ameryce, Indiach, Egipcie i Afryce, ma cztery odmiany uprawiane na całym świecie. Są one wykorzystywane komercyjnie dla jej trwałego włókna i jej produktów ubocznych, a mianowicie:

  • Bawełna wyżynna (Gossypium hirsutum)Bawełna o bardzo długich włóknach (Gossypium barbadense)Bawełna drzewiasta (Gossypium arboreum)Bawełna lewantu (Gossypium herbaceum)

Roślina bawełny ma wiele zastosowań, takich jak pasza dla bydła, olejek eteryczny i tekstylia. Oprócz tego, wszystkie części tej rośliny - korzenie, kwiaty, liście i nasiona, mają znaczenie terapeutyczne w leczeniu różnych chorób.

Korzyści płynące z liści bawełny

Poniżej przedstawiamy kilka korzyści płynących z liści bawełny, które Cię zadziwią!

1. Doskonałe leczenie ran

Wyciąg z liści bawełny lewantu jest bogaty w taniny i flawonoidy-jak fitochemikalia. Związki te działają jako wielki przewlekłe rany uzdrowiciel dla pacjentów z cukrzycą i immunosupresji poprzez obniżenie poziomu glukozy w organizmie. Ponadto, ma zawartość hydroksyproliny, która zwiększa syntezę kolagenu w organizmie, przyspieszając w ten sposób proces gojenia.

2. Ma działanie przeciwcukrzycowe

Liście bawełny mają naturalne składniki, takie jak alkaloidy, flawonoidy, związki fenolowe wraz z taninami. Składniki te mają efekt hipoglikemiczny, który może być lepszą alternatywą w zarządzaniu cukrzycą.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

3. Posiada antyoksydanty

Ekstrakt hydroalkoholowy z liści rośliny Gossypium herbaceum jest potencjalnie bogaty w antyoksydanty. To zmniejsza szkody spowodowane przez wolne rodniki poprzez hamowanie stresu oksydacyjnego, dzięki jego naturalnych składników przeciwutleniających.

4. Korzyści antybakteryjne płynące z liści bawełny

Olejek eteryczny wykonany z liści gatunku Gossypium barbadense, ma kilka głównych składników, a mianowicie trójklen, izoleden, octan bornylu, α-pinen, α-terpinen i β-pinen. Wszystkie te składniki są odpowiedzialne za aktywność antybakteryjną wobec bakterii S. aureus, Gardinella spp, E. coli i C. Albicans.

5. Zapobiega reumatoidalnemu zapaleniu stawów

Liście bawełny roślin mają właściwości przeciwartretyczne i przeciwzapalne, ze względu na jego naturalne elementy-jak gossypin, gossypol wraz z gossypetin. Zapobiega to reumatoidalnemu zapaleniu stawów - przewlekłej chorobie, która nie tylko wpływa na stawy, ale także na inne części ciała.

6. Łagodzi ból głowy

Liście bawełny mają właściwości zmiękczające, dzięki czemu błyskawicznie łagodzą ból głowy. Aby uzyskać ulgę od bólu głowy, namocz 4-5 suszonych liści w roztworze octu przez 5-10 minut, a następnie regularnie nakładaj na czoło.

7. Leczy wrzody żołądka

Ekstrakt z liści bawełny ma właściwości przeciwwrzodowe i antyoksydacyjne, które zapobiegają wrzodom żołądka. Jak to jest obfite w Phyto-składników, a mianowicie, α-bergamotene, cis-myrtanol, margarynian, n-palmitynian, stearynian, aqua cera, fitol, ocimene, i erucate.

Powiązane artykuły

Kosmetyki naturalne

Coraz więcej kobiet sięga po kosmetyki naturalne. Z pewnością jest to związane z ich niezwykłymi właściwościami - pielęgnują ciało, są zdrowe i bezpieczne dla naszego organizamu. Z roku na rok rośnie liczba fanów kosmetyków mineralnych i trend ten z pewnością wciąż będzie się utrzymywać.

Kosmetyki idealne dla alergików

Poprzez wyeliminowane ze składu kosmetyków mineralnych sztucznych składników zapachowych i barwiących są one zupełnie bezpieczne dla alergików. Rzesze osób borykająych się z  podrażnieniami skóry i alergiami sięga po kosmetyki mineralne.

Kosmetyki bez parabenów

Jak wiemy stosowane w tradycyjnych kosmetykach parabeny mają negatywny wpływ na nasz organizm - mogą powodować raka, zaburzać pracę układu odpornościowego, prowadzić do alergii i podrażnień skórnych. W związku z tym lepiej unikać tych składników.

Odkryj zalety kosmetyków mineralnych

Głównymi cechami przemawiającymi za stosowaniem kosmetyków mineralnych jest ich naturalny skład oraz pozytywne oddziaływanie na skórę, m.in. nie zatykają porów, są tolerowane przez alergików, nie zawierają wypełniaczy, mają właściwości pielęgnacyjne.

O autorce

Od kilku lat fascynuję się tematem naturalnych kosmetyków mineralnych. Rynek przesycony jest produktami, które pomimo zapewnień producenta niekoniecznie są zdrowe dla naszej skóry. W swoich artykułach przybliżam Wam zalety kosmetyków mineralnych i zachęcam do ich stosowania.

Pozdrawiam,

Natalia Stachura