Bezpieczny makijaż dla wrażliwych oczu

bezpieczny makijażPodrażnienia oczu najczęściej powodowane są przez nieodpowiedni makijaż, jaki kobiety nakładają na twarz. Korektory, cienie, pudry – to wszystko, zwłaszcza bogato ukraszone środkami zapachowymi, może powodować reakcje alergiczne na naszej twarzy. W kontakcie ze skórą chemia paruje i problem gotowy. Równie nieprzyjemne mogą być sztuczne pigmenty. Tlenek chromu czy karmin już w niewielkich ilościach mogą wywołać stan zapalny, a nawet substancje naturalne, takie jak kalafonia, nieraz wywołują reakcję histaminową. Najgorsze jest to, że czasami i związki organiczne z tuszy czy cieni mogą wywoływać problemy. Rozwiązaniem będą odpowiednie kosmetyki hipoalergiczne.

Neutralny kosmetyk

Kosmetyki hipoalergiczne są neutralne, czyli nie wywołują niepożądanych reakcji. Zazwyczaj dostępne są w ciemnych barwach, tak jak czarne tusze czy beżowe cienie. Trzeba omijać ostre kolory, w tym przede wszystkim czerwień, róż i fiolet, ponieważ ich barwniki najczęściej wywołują reakcje alergiczne. Z zieleni zwykle trzeba zrezygnować całkowicie. Czasami pomaga właściwe oczyszczenie substancji, na przykład wyeliminowanie niklu z FeO, a czasami trzeba stosować specjalne „osłonki”. Na każdym kosmetyku można znaleźć informację, czy jest hipoalergiczny.

zdrowy makijażŁagodzenie i leczenie

Kluczem do sukcesu kosmetyków hipoalergicznych jest zmniejszenie do minimum ilości składników, by nie kumulować ryzyka wywołania przez któryś z nich podrażnienia, ale równocześnie dba się o obecność odpowiednich konserwantów i składników leczniczych. Konserwanty są niezbędne, ponieważ rozwijające siew kosmetykach bakterie i inne patogeny na pewno wywołałyby kłopoty, a środki łagodzące, takie jak chociażby d-panthenol, pozwalają zmniejszyć już istniejące problemy, także po zabiegach dermatologicznych i kosmetycznych.

Eliminacja elementów błyszczących

Kosmetyki perłowe są bardzo niewskazane dla osób z problemami alergicznymi, ponieważ opiłki świecących substancji, na przykład masy perłowej, bardzo łatwo tworzą chmury pyłu w czasie nakładania i dostają się do oczu. Jest to bardzo szkodliwe, zwłaszcza jeśli takie fragmenty są dość duże, bo mogą powodować podrażnienia mechaniczne. Nawet delikatna skóra może być tego typu fragmentem uszkodzona.

Powiązane artykuły

Kosmetyki naturalne

Coraz więcej kobiet sięga po kosmetyki naturalne. Z pewnością jest to związane z ich niezwykłymi właściwościami - pielęgnują ciało, są zdrowe i bezpieczne dla naszego organizamu. Z roku na rok rośnie liczba fanów kosmetyków mineralnych i trend ten z pewnością wciąż będzie się utrzymywać.

Kosmetyki idealne dla alergików

Poprzez wyeliminowane ze składu kosmetyków mineralnych sztucznych składników zapachowych i barwiących są one zupełnie bezpieczne dla alergików. Rzesze osób borykająych się z  podrażnieniami skóry i alergiami sięga po kosmetyki mineralne.

Kosmetyki bez parabenów

Jak wiemy stosowane w tradycyjnych kosmetykach parabeny mają negatywny wpływ na nasz organizm - mogą powodować raka, zaburzać pracę układu odpornościowego, prowadzić do alergii i podrażnień skórnych. W związku z tym lepiej unikać tych składników.

Odkryj zalety kosmetyków mineralnych

Głównymi cechami przemawiającymi za stosowaniem kosmetyków mineralnych jest ich naturalny skład oraz pozytywne oddziaływanie na skórę, m.in. nie zatykają porów, są tolerowane przez alergików, nie zawierają wypełniaczy, mają właściwości pielęgnacyjne.

O autorce

Od kilku lat fascynuję się tematem naturalnych kosmetyków mineralnych. Rynek przesycony jest produktami, które pomimo zapewnień producenta niekoniecznie są zdrowe dla naszej skóry. W swoich artykułach przybliżam Wam zalety kosmetyków mineralnych i zachęcam do ich stosowania.

Pozdrawiam,

Natalia Stachura