Bezpieczny makijaż dla wrażliwych oczu
12 grudnia 2014Podrażnienia oczu najczęściej powodowane są przez nieodpowiedni makijaż, jaki kobiety nakładają na twarz. Korektory, cienie, pudry – to wszystko, zwłaszcza bogato ukraszone środkami zapachowymi, może powodować reakcje alergiczne na naszej twarzy. W kontakcie ze skórą chemia paruje i problem gotowy. Równie nieprzyjemne mogą być sztuczne pigmenty. Tlenek chromu czy karmin już w niewielkich ilościach mogą wywołać stan zapalny, a nawet substancje naturalne, takie jak kalafonia, nieraz wywołują reakcję histaminową. Najgorsze jest to, że czasami i związki organiczne z tuszy czy cieni mogą wywoływać problemy. Rozwiązaniem będą odpowiednie kosmetyki hipoalergiczne.
Neutralny kosmetyk
Kosmetyki hipoalergiczne są neutralne, czyli nie wywołują niepożądanych reakcji. Zazwyczaj dostępne są w ciemnych barwach, tak jak czarne tusze czy beżowe cienie. Trzeba omijać ostre kolory, w tym przede wszystkim czerwień, róż i fiolet, ponieważ ich barwniki najczęściej wywołują reakcje alergiczne. Z zieleni zwykle trzeba zrezygnować całkowicie. Czasami pomaga właściwe oczyszczenie substancji, na przykład wyeliminowanie niklu z FeO, a czasami trzeba stosować specjalne „osłonki”. Na każdym kosmetyku można znaleźć informację, czy jest hipoalergiczny.
Łagodzenie i leczenie
Kluczem do sukcesu kosmetyków hipoalergicznych jest zmniejszenie do minimum ilości składników, by nie kumulować ryzyka wywołania przez któryś z nich podrażnienia, ale równocześnie dba się o obecność odpowiednich konserwantów i składników leczniczych. Konserwanty są niezbędne, ponieważ rozwijające siew kosmetykach bakterie i inne patogeny na pewno wywołałyby kłopoty, a środki łagodzące, takie jak chociażby d-panthenol, pozwalają zmniejszyć już istniejące problemy, także po zabiegach dermatologicznych i kosmetycznych.
Eliminacja elementów błyszczących
Kosmetyki perłowe są bardzo niewskazane dla osób z problemami alergicznymi, ponieważ opiłki świecących substancji, na przykład masy perłowej, bardzo łatwo tworzą chmury pyłu w czasie nakładania i dostają się do oczu. Jest to bardzo szkodliwe, zwłaszcza jeśli takie fragmenty są dość duże, bo mogą powodować podrażnienia mechaniczne. Nawet delikatna skóra może być tego typu fragmentem uszkodzona.