Czy warto sięgać po kosmetyki mineralne?

kosmetyki mineralne

Kosmetyki mineralne to rozwiązania cieszące się dużą popularnością, nie da się jednak zaprzeczyć temu, że budzą one spore kontrowersje. Zwolennicy uważają, że są one gwarancją naturalnego efektu makijażu, a ich atutem jest i to, że można na nie liczyć także podczas upałów. Nieco inaczej do kosmetyków mineralnych podchodzą ich przeciwnicy zwracający uwagę na to, że podkreślają one niedoskonałości kobiecej cery, a panie o ciemniejszej karnacji muszą liczyć się z tym, że dopasowanie odpowiadającego im odcienia będzie sporym wyzwaniem.

Skoro zatem wokół kosmetyków mineralnych zbiera się tyle niedomówień, a jednocześnie mamy do czynienia z rozwiązaniami cieszącymi się tak dużą popularnością, warto zadać sobie pytanie o to, jak jest naprawdę. Sami producenci kosmetyków mineralnych są zdania, że polecane przez nich rozwiązania można uznać za przełomowe, mamy bowiem do czynienia z propozycjami zawierającymi mocno rozdrobnione minerały. Okazuje się jednak, że chemicy kosmetyczni szybko wytykają im pewne niedomówienia, nie sposób bowiem nie zgodzić się z tym, że mineralny jest każdy kosmetyk, z którym mamy do czynienia w drogerii.

Skoro jednak to nie obecność w ich składnie miki, tlenku cynku lub dwutlenku tytanu jest ich sekretem, trudno nie zadać sobie pytania o to, co właściwie sprawia, że cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Kluczem do zrozumienia ich fenomenu może być wskazanie tego, czego w kosmetykach tego typu nie spotkamy, a przecież sięgając po kosmetyki mineralne możemy być pewni, że nie będzie w nich oleju mineralnego, parabenów, barwników chemicznych oraz substancji zapachowych.

Każdy z wymienionych tu składników jest w stanie podrażnić skórę, nie dziwi więc to, że po stronie kosmetyków mineralnych opowiada się wielu dermatologów. Oczywiście, nawet najlepszy podkład mineralny nie zastąpi kremu przeciwzmarszczkowego, kremu nawilżającego i środków, którymi leczy się trądzik, prawdą jest jednak to, że mówimy o kosmetykach, które mają korzystny wpływ na stan, w jakim znajduje się nasza skóra. Tu warto wspomnieć choćby o blokowaniu promieni słonecznych przez dwutlenek tytanu oraz o właściwościach przeciwzapalnych charakterystycznych dla tlenku cynku. Oczywiście, zalety kosmetyków mineralnych bywają wyolbrzymiane, nie można jednak mówić o tym, że ich nie ma.

Powiązane artykuły

Kosmetyki naturalne

Coraz więcej kobiet sięga po kosmetyki naturalne. Z pewnością jest to związane z ich niezwykłymi właściwościami - pielęgnują ciało, są zdrowe i bezpieczne dla naszego organizamu. Z roku na rok rośnie liczba fanów kosmetyków mineralnych i trend ten z pewnością wciąż będzie się utrzymywać.

Kosmetyki idealne dla alergików

Poprzez wyeliminowane ze składu kosmetyków mineralnych sztucznych składników zapachowych i barwiących są one zupełnie bezpieczne dla alergików. Rzesze osób borykająych się z  podrażnieniami skóry i alergiami sięga po kosmetyki mineralne.

Kosmetyki bez parabenów

Jak wiemy stosowane w tradycyjnych kosmetykach parabeny mają negatywny wpływ na nasz organizm - mogą powodować raka, zaburzać pracę układu odpornościowego, prowadzić do alergii i podrażnień skórnych. W związku z tym lepiej unikać tych składników.

Odkryj zalety kosmetyków mineralnych

Głównymi cechami przemawiającymi za stosowaniem kosmetyków mineralnych jest ich naturalny skład oraz pozytywne oddziaływanie na skórę, m.in. nie zatykają porów, są tolerowane przez alergików, nie zawierają wypełniaczy, mają właściwości pielęgnacyjne.

O autorce

Od kilku lat fascynuję się tematem naturalnych kosmetyków mineralnych. Rynek przesycony jest produktami, które pomimo zapewnień producenta niekoniecznie są zdrowe dla naszej skóry. W swoich artykułach przybliżam Wam zalety kosmetyków mineralnych i zachęcam do ich stosowania.

Pozdrawiam,

Natalia Stachura