Czy kosmetyki naturalne są takie w rzeczywistości?

Bazując jedynie na wiedzy teoretycznej moglibyśmy przyjąć, że kosmetyki ekologiczne powinny zawierać jedynie te składniki, które pochodzą z upraw ekologicznych i są wytwarzane w sposób, który nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Kosmetyki naturalneNieco inaczej sytuacja przedstawia się wówczas, gdy interesują nas kosmetyki organiczne, od nich bowiem oczekuje się, że w ich skład będą wchodzić elementy, które nie zostały poddane modyfikacjom genetycznym i mają naturalne pochodzenie. Niestety, pomiędzy teorią i praktyką występuje spory rozdźwięk. Za winowajcę można uznać pozytywny przecież trend sprawiający, że stawiamy dziś na zdrowie i naturalność. To właśnie on przyczynia się do tego, że naturalna linia znajduje się w ofercie niemal każdej firmy kosmetycznej. Niestety, gdy wchodzimy w szczegóły sytuacja zaczyna się komplikować, linia ta bywa bowiem naturalną jedynie z nazwy. Choć podobne zapowiedzi padają coraz częściej, nadal nie mamy regulacji prawnych odnoszących się do kosmetyków tego typu. Prowadzi to do sporego zamętu. Określenia takie, jak „eco” i „bio” mogą być stosowane zamiennie, nic nie stoi przy tym na przeszkodzie temu, aby używać ich nawet wówczas, gdy kosmetyk z naturalnym lub organicznym nie ma wiele wspólnego. Czy jednak kupujący muszą ryzykować? Okazuje się, że nie ma takiej potrzeby, nietrudno się przy tym domyślić, że kluczem do sukcesu jest przede wszystkim staranna analiza informacji, jakie znajdują się na etykietach. Tu zresztą warto zwrócić uwagę i na to, że składniki przedstawione na etykiecie podaje się w kolejności, która odpowiada ich udziałowi wagowemu w produkcie. Na początku znajduje się więc ten składnik, którego jest najwięcej. Pewną ostrożność należy też zachować analizując certyfikaty gwarantujące, że mamy do czynienia z kosmetykami naturalnymi. Nie każda wystawiająca je firma cieszy się tak samo dużym uznaniem, a w przypadku niektórych nie można mieć nawet pewności, czy mamy do czynienia z firmami, które rzeczywiście istnieją.

Powiązane artykuły

Kosmetyki naturalne

Coraz więcej kobiet sięga po kosmetyki naturalne. Z pewnością jest to związane z ich niezwykłymi właściwościami - pielęgnują ciało, są zdrowe i bezpieczne dla naszego organizamu. Z roku na rok rośnie liczba fanów kosmetyków mineralnych i trend ten z pewnością wciąż będzie się utrzymywać.

Kosmetyki idealne dla alergików

Poprzez wyeliminowane ze składu kosmetyków mineralnych sztucznych składników zapachowych i barwiących są one zupełnie bezpieczne dla alergików. Rzesze osób borykająych się z  podrażnieniami skóry i alergiami sięga po kosmetyki mineralne.

Kosmetyki bez parabenów

Jak wiemy stosowane w tradycyjnych kosmetykach parabeny mają negatywny wpływ na nasz organizm - mogą powodować raka, zaburzać pracę układu odpornościowego, prowadzić do alergii i podrażnień skórnych. W związku z tym lepiej unikać tych składników.

Odkryj zalety kosmetyków mineralnych

Głównymi cechami przemawiającymi za stosowaniem kosmetyków mineralnych jest ich naturalny skład oraz pozytywne oddziaływanie na skórę, m.in. nie zatykają porów, są tolerowane przez alergików, nie zawierają wypełniaczy, mają właściwości pielęgnacyjne.

O autorce

Od kilku lat fascynuję się tematem naturalnych kosmetyków mineralnych. Rynek przesycony jest produktami, które pomimo zapewnień producenta niekoniecznie są zdrowe dla naszej skóry. W swoich artykułach przybliżam Wam zalety kosmetyków mineralnych i zachęcam do ich stosowania.

Pozdrawiam,

Natalia Stachura