Sporządzanie kosmetyków mineralnych – najlepsze sposoby

mieszanie kosmetykówPierwszą godną polecenia metodą jest tutaj skorzystanie z torebek strunowych. Najpierw dokładnie odmierzamy odpowiednią ilość poszczególnych półproduktów i następnie przesypujemy je do takiej torebki. Po szczelnym zamknięciu zaczynamy energicznie rozcierać je w palcach – w przypadku niektórych składników może trwać to nawet kilkanaście minut, zatem wymagana jest tutaj cierpliwość. Nie należy stosować tej metody jeśli w składzie naszych kosmetyków znajdują się pigmenty matowe, bowiem są one dość odporne na rozcieranie w taki sposób. Równocześnie niedokładnie rozprowadzone pigmenty sprawiają, że kosmetyk może pozostawiać na skórze niezbyt estetyczne smugi. Najlepiej jest zdecydować się na nią jeżeli chcemy przygotować nieco mniejszą ilość kosmetyku. Jest ona polecana w przypadku kosmetyków takich jak różne, bronzery oraz niektóre podkłady i pudry.

Inną, dość prostą i jednocześnie bardzo skuteczną metodą jest rozcieranie składników w moździerzu. Po odmierzeniu odpowiedniej ilości składników zaczynamy stopniowo je ucierać. Należy zachować jednak odpowiednią kolejność dodawania poszczególnych składników, która jest tutaj bardzo istotna. Na samym początku należy dodawać produkty takie jak pigmenty matowe czy węglan wapnia, które mają tendencję do zbrylania. Później stopniowo dodajemy wszystkie inne produkty. Sam główny wypełniacz zostawiamy na końcu, choć dodawanie od razu całej jego objętości nie jest tutaj wskazane – znacznie lepiej będzie to zrobić po zmieszaniu kosmetyku w torebce strunowej. Dzięki takiej metodzie możemy stosunkowo dobrze rozprowadzić większość pigmentów matowych. Jest to bardzo ważne w celu uniknięcia powstawania na skórze smug. Należy podchodzić ze szczególną uwagą do produktów takich jak czerń żelazowa, zieleń chromowa oraz błękit i fiolet ultramarynowy. Pigmenty w każdym przypadku mają tendencję do silnego przylegania do powierzchni moździerza. Warto zatem od czasu do czasu je zeskrobywać. Warto pamiętać, że ucieranie w moździerzu nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem w przypadku mik kolorowych, bowiem często prowadzi to do ich matowienia.

jak samej zrobić kosmetykiPrawdopodobnie najbardziej zaawansowaną metodą jest przygotowywanie kosmetyków w młynku. Dzięki temu można uzyskać jednolite kosmetyki z dobrze rozprowadzonymi pigmentami. Pigmenty matowe przez umieszczeniem w młynku dobrze jest nieco rozetrzeć w moździerzu, dzięki czemu unikniemy efektu zbrylania oraz ich zbyt silnego przylegania do ścianek młynka.

Powiązane artykuły

Kosmetyki naturalne

Coraz więcej kobiet sięga po kosmetyki naturalne. Z pewnością jest to związane z ich niezwykłymi właściwościami - pielęgnują ciało, są zdrowe i bezpieczne dla naszego organizamu. Z roku na rok rośnie liczba fanów kosmetyków mineralnych i trend ten z pewnością wciąż będzie się utrzymywać.

Kosmetyki idealne dla alergików

Poprzez wyeliminowane ze składu kosmetyków mineralnych sztucznych składników zapachowych i barwiących są one zupełnie bezpieczne dla alergików. Rzesze osób borykająych się z  podrażnieniami skóry i alergiami sięga po kosmetyki mineralne.

Kosmetyki bez parabenów

Jak wiemy stosowane w tradycyjnych kosmetykach parabeny mają negatywny wpływ na nasz organizm - mogą powodować raka, zaburzać pracę układu odpornościowego, prowadzić do alergii i podrażnień skórnych. W związku z tym lepiej unikać tych składników.

Odkryj zalety kosmetyków mineralnych

Głównymi cechami przemawiającymi za stosowaniem kosmetyków mineralnych jest ich naturalny skład oraz pozytywne oddziaływanie na skórę, m.in. nie zatykają porów, są tolerowane przez alergików, nie zawierają wypełniaczy, mają właściwości pielęgnacyjne.

O autorce

Od kilku lat fascynuję się tematem naturalnych kosmetyków mineralnych. Rynek przesycony jest produktami, które pomimo zapewnień producenta niekoniecznie są zdrowe dla naszej skóry. W swoich artykułach przybliżam Wam zalety kosmetyków mineralnych i zachęcam do ich stosowania.

Pozdrawiam,

Natalia Stachura